Sharp Microelectronics GM5JJ95200AE Bulk sales (1 piece or more)
4.9 821 ratings
GM5JJ95200AE main image
Model Number
GM5JJ95200AE
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
GM5JJ95200AE PDF
Description
LED ORANGE CLEAR 3528 SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Color
Orange
Configuration
Standard
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Millicandela Rating
70mcd
Lens Style
Round with Flat Top
Lens Size
2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Current - Test
20mA
Viewing Angle
Mounting Type
Surface Mount
Wavelength - Dominant
618nm
Wavelength - Peak
627nm
Features
Package / Case
2-PLCC
Supplier Device Package
3528
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)
1.90mm