Sharp Microelectronics GM1HY55200A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 824 ratings
GM1HY55200A main image
Model Number
GM1HY55200A
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
GM1HY55200A PDF
Description
LED YELLOW CLEAR 1608 SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Color
Yellow
Configuration
Standard
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Millicandela Rating
11.5mcd
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Current - Test
20mA
Viewing Angle
Mounting Type
Surface Mount
Wavelength - Dominant
Wavelength - Peak
585nm
Features
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
1608
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.60mm