Samtec Inc. EPLSP-031-0750 (1 Bag)
4.9 682 ratings
EPLSP-031-0750 main image
Model Number
EPLSP-031-0750
Manufacturer
Samtec Inc.
Datasheet
EPLSP-031-0750 PDF
Description
EPLSP CABLE ASSEMBLY EPLSP CONNE
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Samtec Inc.
Series
Eye Speed® EPLSP
Packaging
Bag
Product Status
Active
Cable Connectors
Number of Positions
62
Connector Type
Card Edge to Card Edge
Gender
Male to Male
Fastening Type
Latch Lock, Push-Pull
Features
Cable Type
Round, Twin Axial
Usage
Ethernet
Length
2.46' (750.00mm)
Color
Orange
Shielding
Shielded
Wire Gauge
32 AWG
Current - Max/Contact
1.7 A
Frequency - Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C