Samsung Electro-Mechanics RCS2012F625CS (1 Tape & Reel)
4.9 757 ratings
RCS2012F625CS main image
Model Number
RCS2012F625CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Datasheet
RCS2012F625CS PDF
Description
RES 6.2M OHM 1% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Series
RCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
6.2 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)