Rubycon 80ZLJ12MTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 710 ratings
80ZLJ12MTA5X11 main image
Model Number
80ZLJ12MTA5X11
Datasheet
80ZLJ12MTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Box
Capacitance
12 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
92.4 mA @ 120 Hz
Impedance
1.2 Ohms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)