Rubycon 80ZLJ12M5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 604 ratings
80ZLJ12M5X11 main image
Model Number
80ZLJ12M5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80ZLJ12M5X11 PDF
Description
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL
In Stock : 1830
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZLJ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
12 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
92.4 mA @ 120 Hz
Impedance
1.2 Ohms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)