Rubycon 80VXG1500MEFC25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 734 ratings
80VXG1500MEFC25X30 main image
Model Number
80VXG1500MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80VXG1500MEFC25X30 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
VXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.001 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)