Rubycon 80USG3900MEFCSN25X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 603 ratings
80USG3900MEFCSN25X40 main image
Model Number
80USG3900MEFCSN25X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80USG3900MEFCSN25X40 PDF
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
In Stock : 34
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3900 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.163 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)