Rubycon 80USG1500MEFCSN22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 683 ratings
80USG1500MEFCSN22X30 main image
Model Number
80USG1500MEFCSN22X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80USG1500MEFCSN22X30 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.415 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)