Rubycon 80MXG3300MEFCSN25X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 662 ratings
80MXG3300MEFCSN25X40 main image
Model Number
80MXG3300MEFCSN25X40
Datasheet
80MXG3300MEFCSN25X40 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
In Stock : 141
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.036 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)