Rubycon 80MXG2700MEFCSN22X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 773 ratings
80MXG2700MEFCSN22X40 main image
Model Number
80MXG2700MEFCSN22X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80MXG2700MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
2700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7485 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)