Rubycon 80LSW8200M36X73 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 723 ratings
80LSW8200M36X73 main image
Model Number
80LSW8200M36X73
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80LSW8200M36X73 PDF
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
8200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)