Rubycon 80LSQ22000MEFC51X83 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 717 ratings
80LSQ22000MEFC51X83 main image
Model Number
80LSQ22000MEFC51X83
Datasheet
80LSQ22000MEFC51X83 PDF
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Product Status
Active
Capacitance
22000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.8 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)