Rubycon 80LSQ100000MNB77X141 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 635 ratings
80LSQ100000MNB77X141 main image
Model Number
80LSQ100000MNB77X141
Datasheet
80LSQ100000MNB77X141 PDF
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Status
Obsolete
Capacitance
100000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
21.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.65 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)