Rubycon 80LSQ100000MEFC77X141 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 747 ratings
80LSQ100000MEFC77X141 main image
Model Number
80LSQ100000MEFC77X141
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
80LSQ100000MEFC77X141 PDF
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
21.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.65 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)