Rubycon 63ZLJ560M16X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 673 ratings
63ZLJ560M16X20 main image
Model Number
63ZLJ560M16X20
Datasheet
63ZLJ560M16X20 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 959
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLJ
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.309 A @ 120 Hz
Impedance
32 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)