Rubycon 63ZLH100MEFC8X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 870 ratings
63ZLH100MEFC8X16 main image
Model Number
63ZLH100MEFC8X16
Datasheet
63ZLH100MEFC8X16 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 1535
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLH
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
344 mA @ 120 Hz
Impedance
160 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)