Rubycon 63ZL820MEFC18X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 674 ratings
63ZL820MEFC18X25 main image
Model Number
63ZL820MEFC18X25
Datasheet
63ZL820MEFC18X25 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZL
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.668 A @ 120 Hz
Impedance
31 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)