Rubycon 63ZL56MEFC8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 858 ratings
63ZL56MEFC8X11.5 main image
Model Number
63ZL56MEFC8X11.5
Datasheet
63ZL56MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZL
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Impedance
220 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)