Rubycon 63ZL470MEFC16X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 711 ratings
63ZL470MEFC16X20 main image
Model Number
63ZL470MEFC16X20
Datasheet
63ZL470MEFC16X20 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 581
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZL
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.095 A @ 120 Hz
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)