Rubycon 63ZL220MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 683 ratings
63ZL220MEFC10X20 main image
Model Number
63ZL220MEFC10X20
Datasheet
63ZL220MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZL
Packaging
Bulk
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)