Rubycon 63YXM47MEFC8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 698 ratings
63YXM47MEFC8X11.5 main image
Model Number
63YXM47MEFC8X11.5
Datasheet
63YXM47MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Series
YXM
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)