Rubycon 63YXM10MEFCT15X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 784 ratings
63YXM10MEFCT15X11 main image
Model Number
63YXM10MEFCT15X11
Datasheet
63YXM10MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Series
YXM
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
33.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)