Rubycon 63YXJ220M10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 686 ratings
63YXJ220M10X20 main image
Model Number
63YXJ220M10X20
Datasheet
63YXJ220M10X20 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
YXJ
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
504 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Impedance
78 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)