Rubycon 63YXH82MEFCTA8X16 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 831 ratings
63YXH82MEFCTA8X16 main image
Model Number
63YXH82MEFCTA8X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63YXH82MEFCTA8X16 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXH
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
167.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
335 mA @ 100 kHz
Impedance
36 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)