Rubycon 63YXF47MEFCCC8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 690 ratings
63YXF47MEFCCC8X11.5 main image
Model Number
63YXF47MEFCCC8X11.5
Datasheet
63YXF47MEFCCC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
147 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
630 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)