Rubycon 63YXF10MEFCTA5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 622 ratings
63YXF10MEFCTA5X11 main image
Model Number
63YXF10MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63YXF10MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 11310
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
36.54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
87 mA @ 100 kHz
Impedance
2.3 Ohms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)