Rubycon 63YXA47M6.3X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 620 ratings
63YXA47M6.3X11 main image
Model Number
63YXA47M6.3X11
Datasheet
63YXA47M6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Series
YXA
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)