Rubycon 63USG12000MEFCSN35X45 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 805 ratings
63USG12000MEFCSN35X45 main image
Model Number
63USG12000MEFCSN35X45
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63USG12000MEFCSN35X45 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
In Stock : 7456
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
6.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.245 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)