Rubycon 63TXW180MEFC6.3X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 813 ratings
63TXW180MEFC6.3X50 main image
Model Number
63TXW180MEFC6.3X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63TXW180MEFC6.3X50 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
775 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)