Rubycon 63ST335MD35750 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 661 ratings
63ST335MD35750 main image
Model Number
63ST335MD35750
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63ST335MD35750 PDF
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 63VDC 2220
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PMLCAP®, ST
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
63V
Dielectric Material
Acrylic, Metallized
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.102" (2.60mm)