Rubycon 63SEV470M16X21.5 (1 Tape & Reel)
4.9 746 ratings
63SEV470M16X21.5 main image
Model Number
63SEV470M16X21.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63SEV470M16X21.5 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
SEV
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)