Rubycon 63PX470MEFCCC12.5X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 672 ratings
63PX470MEFCCC12.5X20 main image
Model Number
63PX470MEFCCC12.5X20
Datasheet
63PX470MEFCCC12.5X20 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)