Rubycon 63PX470MEFC12.5X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 769 ratings
63PX470MEFC12.5X20 main image
Model Number
63PX470MEFC12.5X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63PX470MEFC12.5X20 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 2912
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)