Rubycon 63PK47MEFCTA6.3X11 (3000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 603 ratings
63PK47MEFCTA6.3X11 main image
Model Number
63PK47MEFCTA6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63PK47MEFCTA6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PK
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)