Rubycon 63PEV56M10X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 798 ratings
63PEV56M10X10.5 main image
Model Number
63PEV56M10X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63PEV56M10X10.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 56UF 63V SMD
In Stock : 10191
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PEV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)