Rubycon 63MXG6800MEFCSN35X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 806 ratings
63MXG6800MEFCSN35X30 main image
Model Number
63MXG6800MEFCSN35X30
Datasheet
63MXG6800MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Series
MXG
Packaging
Bulk
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1975 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)