Rubycon 63MXG5600MEFCSN35X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 819 ratings
63MXG5600MEFCSN35X25 main image
Model Number
63MXG5600MEFCSN35X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63MXG5600MEFCSN35X25 PDF
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
In Stock : 65
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
5600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.703 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)