Rubycon 63MXC2200MEFCSN25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 871 ratings
63MXC2200MEFCSN25X25 main image
Model Number
63MXC2200MEFCSN25X25
Datasheet
63MXC2200MEFCSN25X25 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Series
MXC
Packaging
Bulk
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.093 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)