Rubycon 63MXC12000MEFC35X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 898 ratings
63MXC12000MEFC35X50 main image
Model Number
63MXC12000MEFC35X50
Datasheet
63MXC12000MEFC35X50 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Series
MXC
Packaging
Bulk
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.4625 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)