Rubycon 63MU223MZ12012 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 896 ratings
63MU223MZ12012 main image
Model Number
63MU223MZ12012
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63MU223MZ12012 PDF
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 63VDC 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PMLCAP®, MU
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
0.022 µF
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
63V
Dielectric Material
Acrylic, Metallized
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)