Rubycon 63LSQ100000M77X121 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 784 ratings
63LSQ100000M77X121 main image
Model Number
63LSQ100000M77X121
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
63LSQ100000M77X121 PDF
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
18.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
20.79 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
4.882" (124.00mm)