Rubycon 6.3ZL820MEFC8X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 727 ratings
6.3ZL820MEFC8X16 main image
Model Number
6.3ZL820MEFC8X16
Datasheet
6.3ZL820MEFC8X16 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZL
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
597 mA @ 120 Hz
Impedance
56 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)