Rubycon 6.3YK100MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 642 ratings
6.3YK100MEFC5X11 main image
Model Number
6.3YK100MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
6.3YK100MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YK
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
162 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)