Rubycon 6.3PX220MEFC5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 689 ratings
6.3PX220MEFC5X11 main image
Model Number
6.3PX220MEFC5X11
Datasheet
6.3PX220MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
192 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)