Rubycon 580LSU2600M77X145 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 806 ratings
580LSU2600M77X145 main image
Model Number
580LSU2600M77X145
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
580LSU2600M77X145 PDF
Description
CAP ALUM 2600UF 20% 580V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSU
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
2600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
580 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)