Rubycon 580LSU2200MNB64X149 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 702 ratings
580LSU2200MNB64X149 main image
Model Number
580LSU2200MNB64X149
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
580LSU2200MNB64X149 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 580V SCREW
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSU
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
580 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.23 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
5.984" (152.00mm)