Rubycon 50ZLJ27MT15X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 726 ratings
50ZLJ27MT15X11 main image
Model Number
50ZLJ27MT15X11
Datasheet
50ZLJ27MT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLJ
Packaging
Tape & Box
Capacitance
27 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
130.2 mA @ 120 Hz
Impedance
480 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)