Rubycon 50ZLJ1000M16X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 801 ratings
50ZLJ1000M16X25 main image
Model Number
50ZLJ1000M16X25
Datasheet
50ZLJ1000M16X25 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 2549
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLJ
Packaging
Bulk
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.106 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.51 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)