Rubycon 50ZLH180MEFCT78X20 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.6 634 ratings
50ZLH180MEFCT78X20 main image
Model Number
50ZLH180MEFCT78X20
Datasheet
50ZLH180MEFCT78X20 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLH
Packaging
Tape & Box
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Impedance
46 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)